Ni-Cd

Ni-Cd Pil /   Nikel Kadmiyum Bataryalar (1.2V)

     Nikel-kadmiyum piller (genellikle NiCd pil veya NiCad pil olarak da kısaltılır), elektrot olarak nikel oksit hidroksit ve metalik kadmiyum kullanan bir şarj edilebilir pil türüdür. NiCad kısaltması, (SAFT Pilleri) SAFT Corporation’ın bulduğu bir isim kısaltmasıdır ancak bu ad günümüzde yaygın olarak tüm nikel-kadmiyum pilleri tanımlamak için de kullanılmaktadır. NiCd kelimesindeki NiCd hali kimyasal kodları temsil eder, nikel (Ni) ve kadmiyumun (Cd) kimyasal sembollerinden oluşturulmuştur.

 

 

 

NI-CD – Nikel Kadmiyum Pil Bilgileri

    Nikel Kadmiyum pil veya NiCd pil de denilir, metalik kadmiyum ve nikel oksit hidrit ile şarj edilebilir elektrotdur.  NiCd piller, diğerler piller arasında yaygın olarak acil durum aydınlatmasında, güneş enerjisiyle aydınlatmalarda, şarj edilebilir el fenerlerinde, fotoğraf ekipmanlarında, taşınabilir  ve mobil elektronik cihazlarda, taşınabilir elektrikli aletlerde el aletlerinde ve hobi araçlarında..vb yerlerde kullanılmaktadır.

 

 

 

          İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, Pilsan Elektronik’de mutlaka bir batarya çözümü vardır. AA boy pillerden AAA boy pillere, C boy pillerden, D boy pillere hatta 9V pil çeşitlerine, Şarjlı pillerde, LiFepo4 Pillerde, Li-ion Pillerde, Alkalin Pillerde veya Lithium Pillerde ihtiyaçlarınıza uygun çeşitli teknolojilerdeki özel pil boyutlarına Pilsan Elektronik olarak sahibiz bazen stoklarımızda erken biten ürünler olabiliyor, mutlaka ilgilendiğiniz ürün için bizi arayınız veya e-mail ( info@pilsanelektronik.com  ) yolu ile sorunuz. Pilsan Elektronik’de birçok ihtiyaca cevap verebilecek farklı alternatif ürünlerde sunabiliyoruz. Son zamanlarda, Ni-Cd pillerin yerine başka yeni teknoloji piller tercih edilmeye başlamıştır,  daha yüksek kapasiteye ve daha düşük ağırlığa sahip olan nikel-metal hidrit (Ni-MH), LiFepo4 (LFP)  ve lityum-iyon (Li-Ion) gibi piller tercih edilebilmektedir. Ayrıca Nikel-kadmiyum pillerin çevre ve doğa üzerindeki olumsuz etkisi de önemlidir. ancak kullanım ve güvenlik avantajları hala üstün olan NiCd Piller , bazı projelerde bu teknolojiyi seçmemizi tercih ettiriyor.

Yüksek sıcaklıklardaki ortamlarda   eskimeye, kötü çalışma koşullarına ve aşırı şarja karşı dirençli oluşları, onları zorlu çalışma koşullarında bile güvenli ve istikrarlı bir enerji kaynağı yapmaktadır, örneğin, patlama tehlikesi olan bölgelerde NiCd nikel-kadmiyum piller yüksek sıcaklıklarda dayanıklılığı ile öncelikli tercih sebebidir.

 

  NiCd piller ne kadar dayanır?

     Serin, kuru yerlerde saklanan NiCd piller 3 ila 5 yıl arası dayanabilir hatta 6 ile 7 yıl kullanılan NICD piller de olmuştur. Bu yaklaşık 500-600 şarjdır. (Kullanım ömürleri genelde Kullanılan Cihazın kalitesine ve ihtiyaç kapasitesine, Şarj aletinin kalitesi ve Şarj etme kapasitesine , Pillerin Saklanma ortamına ve Kullanma ortamına vb hususlara göre değişkenlik gösterebilir) Türüne bağlıdır. Diğer bir avantajı da NiCd pillerin daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasıdır.

 

Nikel kadmiyum piller tehlikeli midir?

      Ni-Cd piller ve Diğer Bütün Pil çeşitleri, geçerli yönergeler ve amaçlanan amaç doğrultusunda kullanılırsa tehlikeli değildir.

    Pilleri amacı dışında kullanmak, içlerini açmaya çalışmak, ateşe atmak, kırmak veya parçalamak Kendinize ve etrafınıza zarar vermenize neden olabilir.  

     Kullanılmış pillerinizi asla çöpe , toprağa ve ateşe atmayınız.. biten pillerinizi en yakın pil toplama kutusuna bırakınız. Bütün pilleri ( Dolu Pil veya Boş Pil) Çocuklardan uzak tutunuz.

 

NICD Pillerin Avantajları :

*Düşük iç direnç

*Yüksek oranlı şarj ve deşarj oranları mümkündür

*Kısa süreler için 10C’ye kadar deşarj oranları

*Düz deşarj özelliği (ancak döngü sonunda hızla düşer)

*Derin deşarjları tolere eder – derin döngü yapılabilir

*Geniş sıcaklık aralığı (70°C’ye kadar)

 

NICD Pillerin DezAvantajlar:

Hafıza etkisine duyarlılık (Uzun süre kullanılmadığında akım boşalabilir ve tekrar şarj etmeniz gerekebilir )

 

(Ni-Cd) piller / Nikel-kadmiyum Bataryalar

Nikel-kadmiyum piller, kendini kanıtlamış en bilinen pil teknolojilerinden biridir. Günümüz teknolojisinde bir çok cihazlarda 

 nikel-metal hidrit piller tercih edilseler de, Ni-Cd batarya teknolojisinin kendine ait avantajları vardır, bu nedenle bu tür piller bazı elektronik cihazlarda hala özel olarak kullanılmaktadır. Başlıca avantajlarına gelince : derin deşarja karşı yüksek direnç, dayanıklılık ve güvenilirlik ön plandadır.

Sayfayı paylaş :

Sorunuz mu var ?

Hemen bizimle iletişime geçin!

1998 yılından kurulan “Pilsan Elektronik” kurulduğu günden bu güne kadar kendine ilke olarak güven, kalite, süreklilik ve yeniliği temel edinmiştir.

Sektördeki Yenilikleri Önce Siz Öğrenin!

Pilsan Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.

error: Bu içerik kopyalanamaz! (Pilsan Elektronik)