Ni-Cd

Ni-Cd

Nikel Kadmiyum (NiCd)

Nikel-kadmiyum pil (genellikle NiCd pil veya NiCad pil olarak kısaltılır), elektrot olarak nikel oksit hidroksit ve metalik kadmiyum kullanan bir şarj edilebilir pil türüdür. NiCad kısaltması, (SAFT Pilleri) SAFT Corporation’ın bulduğu bir isim kısaltmasıdır ancak bu ad yaygın olarak tüm nikel-kadmiyum pilleri tanımlamak için de kullanılır. NiCd kısaltması, nikel (Ni) ve kadmiyumun (Cd) kimyasal sembollerinden türetilmiştir. 

NI-CD – Nikel Kadmiyum Pil Bilgileri

Nikel Kadmiyum pil veya NiCd pil, elektrot olarak metalik kadmiyum ve nikel oksit hidrit ile şarj edilebilir. NiCd piller, diğerler piller arasında yaygın olarak acil durum aydınlatmasında, güneş enerjisiyle aydınlatmada, el fenerlerinde, fotoğraf ekipmanlarında, taşınabilir elektronik cihazlarda, taşınabilir elektrikli aletlerde ve hobi R/C’de vb yerlerde kullanılır. 

Ni-Cd piller ne kadar dayanır?

Serin, kuru yerlerde saklanan NiCd piller 3 ila 5 yıl arası dayanabilir hatta 6 ile 7 yıl kullanılan NICD piller de olmuştur. Bu yaklaşık 500-600 şarjdır. (Kullanım ömürleri genelde Kullanılan Cihazın kalitesine ve ihtiyaç kapasitesine, Şarj aletinin kalitesi ve Şarj etme kapasitesine , Pillerin Saklanma ortamına ve Kullanma ortamına vb hususlara göre değişkenlik gösterebilir) Türüne bağlıdır. Diğer bir avantajı da NiCd pillerin daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasıdır.
Nikel kadmiyum piller tehlikeli midir?
Ni-Cd piller ve Diğer Bütün Pil çeşitleri, geçerli yönergeler ve amaçlanan amaç doğrultusunda kullanılırsa tehlikeli değildir.
Pilleri amacı dışında kullanmak, içlerini açmaya çalışmak, ateşe atmak, kırmak veya parçalamak Kendinize ve etrafınıza zarar vermenize neden olabilir.
Kullanılmış pillerinizi asla çöpe , toprağa ve ateşe atmayınız.. biten pillerinizi en yakın pil toplama kutusuna bırakınız. Bütün pilleri ( Dolu Pil veya Boş Pil) Çocuklardan uzak tutunuz.

NI-CD Pillerin Avantajları :
*Düşük iç direnç
*Yüksek oranlı şarj ve deşarj oranları mümkündür
*Kısa süreler için 10C’ye kadar deşarj oranları
*Düz deşarj özelliği (ancak döngü sonunda hızla düşer)
*Derin deşarjları tolere eder – derin döngü yapılabilir
*Geniş sıcaklık aralığı (70°C’ye kadar)
NICD Pillerin DezAvantajlar:
Hafıza etkisine duyarlılık (Uzun süre kullanılmadığında akım boşalabilir ve tekrar şarj etmeniz gerekebilir )-

Sayfayı paylaş :

Sorunuz mu var ?

Hemen bizimle iletişime geçin!

1998 yılından kurulan “Pilsan Elektronik” kurulduğu günden bu güne kadar kendine ilke olarak güven, kalite, süreklilik ve yeniliği temel edinmiştir.

Sektördeki Yenilikleri Önce Siz Öğrenin!

Pilsan Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.

error: Bu içerik kopyalanamaz! (Pilsan Elektronik)